Kurpie Kurpiowska Puszcz Zielona

.

Webmaster: Zdzisław Bziukiewicz

tel. 0607-676356

 

Dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych  w www.kurpie.com.pl jest zabronione bez zgody właściciela. Podstawa prawna: art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Copyright kurpie.com.pl / Zdzisław Bziukiewicz 2007

O zzierzakach

O dawnech weselach

O zzierzakach

 

Zieta! Ja to lubzie zzierzaki, bo to jek cłoziek na nie patrzy to duzo się od niech moze nauceć. Weźwa tako świnie, to ona ma tylo tako morde nie przyjemno, bo jo ryjem nazywajo, ale cała reśta to je nawet smacna. I choć świnia zyje całe zycie w gnoju, to cłoziek po niej jesce palce oblizuje. A świnia jekby ziedziała jekie świństwa ludzie casani sobzie cynio, to by na niech nawet spojrzeć nie chciała.

 

Zieta! A moja ciotka to świnie trzyma w izbzie, ale jej tam jest gorzej niz w chlezie. Raz podsłuchałem jek ciotka głośno krzycała na nio: - gdzie ześ była cało noc, ty świnio! Jek cie strzele to niotło w tego ryja!!! I zieta, to chyba była zigilia bo świnia ludzkiem głosem przemóziła. Poziedziała tak: - O! Matko Boska! I mowe jej zamkneno. A do rana jej odesło.

 

Abo taki psies. On to ma dobrze. Jek je duzy, to lezy wygodnie całe zycie w budzie, jek je mały, to siedzi w izbzie i matka go nieraz pod psierzyne wpusca. Wtedy sie łociec w łózku nie niejści, wstaje, ubziera się i wychodzi z domu, ale ja nie ziem gdzie – chyba nie do budy.

 

Jesce opoziem wom o kotach..... albo o kotach to juz nie banda gadał ...bo kota to kazdy ma!?

Gadki Kurpiowskie Witolda Kuczyńskiego

O dawnech weselach

 

Zieta kiedyś to były na Kurpsiach wesela. Łociec ni łopoziedali ze trzy dni trwały, a drugie trzy dni to łociec głowe w serwatce mocyli. Jek buł kawalerem, to prazie co wesele, to jeden ząb w gambzie mniej, albo dziury w letniaku po bronach. U nas w Carni to się kiedyś bzijali, o mój jejku! – jek karetka pogotozia na wesele nie przyjechała, to wesele nie było łudane i pare lat je we wsi paniętali co takie smutne było. Przewaźnie to się u nas bzili śtachetani. Jek który chciał tak po nowocesnemu – psięściani, albo z główki komuś przywaluł, to go zara wsyscy obśtorcowali – mózili – bzierz śtachete w pazory i bzij się jek cłoziek! Mój łociec, to by się buł wyniscuł przez te wesela – moze nawet i ja bym się nie narodziuł. Scęście ze łociec je cwany i wyrobziuł sobzie taki podstęp. Zawdy jek jus się zaceni bzić i dochodziło do tego ze kozden musiał dostać, to wtedy łociec podlatywał do płota odrywał śtachete, to wtedy bzijaki co go gonili odstępowali a łon wtedy to dziuro niędzy śtachetani cmyk i tyle go zidzieli.

 

Najgorzej było jek z młodem przyjechała kawalerka spoza nasej parasii i nase dziewcaki podrywali. To wtedy nase chłopaki brony pod łoknani rozkładali, drzi na skubel zamykali i fajery z kotliny w ruch! To łobce ni nieli jek uciekać, to przez łokna !!!  I w te brony! A jek który brony przeskocuł to i tak dostał w plecy, bo u nas nawet najsłabsy to rzucał nieni na psiędziesiąt kroków. I wtedy do końca muzyki jus buł z łobceni spokój, a dziewcaki tylo z naseni kawalerani tańcowali, bo łobce golenie lecyli.

 

Kiedyś to były wesela... Łociec mój to by wom łopoziedział na łosobności, bo ja to jesce jestem za mały i wsystkiego ni mózieć nie chce. Łociec, zieta,  to te dawne wesela chwali. Zawdy ni powtarza – synu zeby nie muzyka na weselu u Wejdziakowej Antosi, to i ciebzie na śwecie by nie było.

 

Tera to te wesela so janse, tylo jeden dzień trwajo, smutne jekieś – nikt się nie bzije. Mnie to się wydaje ze to przez to nowocesność. Bo zaniast płotu ze śtachetani, to tera siatkani grodzo, brony tera do ciągników kupujo a łony so cięzse, ze z niejsca jech nie rusys. Tak to przez to nowocesność kultura ludowa na wsi uniera, ale mnie się wydaje ze  i chłopy so teras jekieś słabse i troche bojące.

 

 

 

 

Frywolitki i sztuka Laury Bziukiewicz
Kurpiowska Biżuteria
Kurpiowska Biesiada
Kurpiowskie ozdoby Wielkanocne
Kurpiowska Puszcz Zielona

Laura Bziukiewicz w TVP2 - Pytanie na śniadanie - Kolczyki frywolitkowe

U BURSZTYNA - Moda na Mazowsze

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Lekcje i pokazy

Facebook - sklepik EtnoKurpie

Cennik

Biblioteka kurpiowska

Regulaminy

Foto - Muzeum

Aktualności - blog

Facebook - Muzeum Kurpiowskie w Wachu

U szewca i rymarz

W domu

W zagrodzie

U stolarza i cieśli

U kowala

Kontakt z nami

Jak do nas dojechać

W stajni i powozowni

Tkactwo

Strój

Rzemiosło

U bartnika

kurpie.com.pl/

strona główna

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Lekcje i pokazy

Jak do nas dojechać

Kontakt z nami

Kurpie - Puszcza Zielona

Zdzisław Bziukiewicz

Galeria Foto z Kurpi

Wyroby ludowe z Kurpi

Bursztynowe wyroby z Kurpi

Laura Bziukiewicz

Historia i etnografia Kurpi

Folklor Kurpiowski

Gwara Kurpiowska

Bursztyn Kurpiowski

Skanseny i muzea

Wielkanocne Etno-Kurpie

Etno-Kurpie na choinkę

Prasa, TV, filmy o nas

www.frywolitka.pl